logo szkoły

Zespół Szkół Elektrycznych

we Włocławku

Kartki z powstania

22. 04. 2026 D. Chmielewska

21 kwietnia br. uczniowie klas: I TA, I TC, I TD, I TE, I TF i III TC wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Kartki z powstania”, opartym na utworze „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - Mirona Białoszewskiego. Jest on jednym z najważniejszych utworów opisujących losy ludności cywilnej podczas powstania 1944 roku. Czworo bohaterów reprezentuje osoby, których zachowanie zmieniało się podczas 63 dni bohaterskiej walki. Te zmiany podejścia związane są z konkretnymi przeżyciami bohaterów: bombardowania domów, morderstwa na ludności cywilnej, pobytu w piwnicach, przejścia kanałami. Życie bohaterów spektaklu to jednak nie walka z okupantem, ale walka o przetrwanie, o zdobycie żywności, wody…. Z dzieła płynie gorzka prawda o osamotnieniu walczącej stolicy. Spektakl nie zawiera elementów potępienia decyzji o powstaniu. Zdanie to muszą sobie wyrobić sami odbiorcy.

Udział młodzieży w przedstawieniu był elementem edukacji historyczno-patriotycznej. Zostało ono wystawione przez aktorów Kieleckiego Teatru Lektur, którzy zaprezentowali się w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

aktorzy na scenie aktorzy na scenie aktorzy na scenie aktorzy na scenie uczniowie na widowni