Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

22. 03. 2024 A. Woźniak
Banner projektu
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

15 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej. Uczniom klas: II TA, II TC, II TE i II TF przybliżana została również biografia Stanisława Felickiego. Lekcje katyńską dla uczniów z wykorzystaniem aktywnej tablicy przeprowadziła pani Agnieszka Woźniak. Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, długo, bo aż do początku lat 90. XX w. nie były znane. W ramach projektu KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" na terenie naszej szkoły został posadzony w 2010r. Dąb dla uhonorowania pamięci kapitana Stanisława Felickiego ur. 07. 04. 1892 roku w Koźminku, pow. kaliski, pedagoga, dyrektora Szkoły Powszechnej we Włocławku, zamordowanego strzałem w tył głowy w Katyniu w 1940 roku. Uczniowie podczas zajęć uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.