03. 04. 2024 A. Woźniak

27 marca przy pięknej, słonecznej pogodzie uczniowie klas: II Te, II Tf i IIITa odbyli wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem zwiedzania było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Muzeum mieści się w budynkach zbudowanego na początku XX wieku więzienia mokotowskiego, wówczas jednego z najcięższych na terenie całego zaboru rosyjskiego. W okresie stalinowskiej dyktatury w Polsce pełniło funkcję głównego więzienia politycznego, stając się miejscem kaźni najważniejszych członków podziemia niepodległościowego. To tutaj w nieludzkich warunkach więziono, przesłuchiwano, a w końcu zamordowano zastępcę Komendanta Głównego AK, generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Taki sam los spotkał legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz oraz autora tzw. Raportów Pileckiego – pierwszych informacji na temat Holokaustu na świecie. Ciała zabitych tu, w majestacie komunistycznego prawa, 350 więźniów wrzucano nocą do dołów śmierci, w miejscach nigdy nie ujawnionych przez komunistyczne władze. Kolejnym punktem na mapie zwiedzania było Stare Miasto czyli tętniące życiem centrum turystyczne. Uczniowie mieli okazję poznać bogatą przeszłość wielu zabytków. Wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat obejrzeli usytuowany tam Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza i Bolesława Prusa, piękne kościoły i kamienice.

Mural informacyjny na budynku Muzeum przedstawiający grupę stojących żołnierzy na tle zamglonego lasu.
Warszawskie historie
Grupa uczniów wraz z przewodnikiem oglądający makiety wiezienia.
Warszawskie historie
Grupowe zdjęcie uczestników wycieczki przed Złotymi tarasami.