Narodowy Dzień Pamięci

07. 03. 2024 A. Woźniak

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", poświęcony upamiętnieniu Żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Święto zostało ustanowione w hołdzie Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych Społeczeństwa Polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to akurat 1 marca? Ponieważ 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

W naszej szkole również pamiętamy kim byli "Żołnierze Wyklęci", którzy z bronią w ręku postanowili kontynuować po II wojnie światowej (zapoczątkowaną jeszcze w 1944 roku) walkę o niepodległą i suwerenną Polskę. Z tej okazji pani Agnieszka Woźniak i pani Dorota Chmielewska przygotowały wystawę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, na lekcjach historii przedstawiły sylwetki osób walczących i pomordowanych przez komunistów połączone z prezentacją filmową.

Dodatkowo klasa 2Tf wraz z panią Agnieszką Woźniak wzięła udział w miejskich obchodach tego święta. Uczniowie zapalili światło pamięci przy Klasztorze Ojców Franciszkanów we Włocławku oraz przy pomniku.

Armii Krajowej w parku im. Władysława Łokietka we Włocławku.

Uczniowie wraz z panią Agnieszką Woźniak przy płycie pamięci. Klasa 2tf wraz z wojskowymi przy klasztorze Ojców Franciszkanów. Miejskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - przemawia p. Prezydent miasta. Napierwszym planie poczty sztandarowe szkół. uczniowie przed pomnikiem Armii Krajowej we Włocławku.