Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku to szkoła z prawie półwieczną tradycją.
Włocławski Elektryk wyróżnia się wysokim poziomem nauczania. W tegorocznym rankingu edukacyjnym Perspektywy 2023, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku w kategorii technikum zajęło:
Tym samym Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku uzyskało tytuł „Złotej Szkoły 2023”.
W podrankingu maturalnym Technikum nr 4 zajęło 2 w województwie kujawsko-pomorskim oraz 40 miejsce w Polsce.
Wysokie miejsce w rankingu może świadczyć o profesjonalizmie kadry pedagogicznej oraz o tym, że absolwenci Elektryka z rocznika 2022 osiągnęli zamierzone cele.
Aby sprostać wymaganiom uczniów oraz ich rodziców Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku cały czas rozwija się.
W szkole realizowane są liczne umowy patronackie. Uczniowie mają możliwość uzyskiwania stypendiów fundowanych przez firmy. W ramach zawartych umów, firmy doposażają szkołę w liczne pomoce dydaktyczne i przyjmują naszych uczniów na praktyki oraz staże. Realizowane są liczne projekty unijne z fundacją Anwil oraz innymi podmiotami.
Oferta edukacyjna szkoły stwarza możliwość kształcenia się młodzieży w nowoczesnych zawodach, które poszukiwane są na lokalnym ryku pracy oraz dają możliwość dalszego rozwoju politechnicznego.
W Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku nieustannie unowocześniana jest dydaktyczna baza zawodowa. W ostatnim czasie powstały w szkole kolejne nowe pracownie informatyczne, doposażone zostały pracownie elektryczne, elektroniczne, informatyczne, pracownie sieci komputerowych, pracownie urządzeń techniki komputerowej oraz pracownia teleinformatyczna. Obecnie rozwijana jest pracownia automatyki. W szkole funkcjonują multimedialne pracownie do nauki języka angielskiego zawodowego oraz pracownia grafiki komputerowej 3D.
W szkole funkcjonują liczne pracownie patronackie, które wspierają takie firmy jak: Berry-Superfos Sp. z o. o. z Kalisk k. Lubienia Kujawskiego, ENERGA S.A., Anwil S.A., ORLEN Serwis S. A., Eprosument S.A., WIKA Polska Sp. z o. o., włocławskie spółki i firmy: Renex Sp. z o. o., Cheko Sp. z o. o, Opakofarb Sp. z o. o, Elmehurt, End Corr, Satel Sp. z o. o z Gdańska, grupa zakupowa – KWANT, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, fundacja Anwil. Trwają rozmowy z kolejnymi firmami.
Dla najlepszych uczniów „Elektryka” lokalne firmy fundują stypendia i nagrody. Obecnie w szkole funkcjonuje kilka oddziałów klas patronackich. Każdego roku wielu uczniów wspartych jest różnego typu stypendiami naukowymi.
Dodatkowo w kursach DSD-pro (Deutsches Sprachdiplom) dokształcane są kolejne grupy uczniów. Szkolenia te, dla uczniów technikum, rozpoczęliśmy jako pierwsi na świecie! Certyfikaty DSD-pro dają przepustkę do dalszego kształcenia na uczelniach całego świata.
Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Uczniowie Elektryka mają do dyspozycji nowoczesną bazę sportową. Posiadamy pełnowymiarową salę, nowoczesną siłownię, pływalnię oraz kompleks boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią w tym boiska "Orlik". Szkoła bierze aktywny udział w projektach Budżetu Obywatelskiego Miasta Włocławek. W ramach tych budżetów obywatelskich Miasta Włocławek w przy szkole powstały obiekty sportowe takie jak: korty tenisowe, boiska do piłki plażowej, bieżnia lekkoatletyczna o powierzchni poliuretanowej, siłownia napowietrzna, parkur, boisko do badmintona, skocznia w dal oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Przy szkole przebudowane zostały chodniki, powstało także kilka dodatkowych miejsc parkingowych.Nasi uczniowie mają stworzone warunki do rozwoju sportowego w takich dyscyplinach jak: piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka koszykowa, pływanie, biegi przełajowe, tenis stołowy, tenis ziemny oraz szachy.
Ostatnio zakończyliśmy projekt unijny pn. Włocławska Akademia Kariery Zawodowej w Zespole Szkół Elektrycznych którego wartość dofinansowania wyniosła ponad 2,5 mln zł. Nasz organ prowadzący Urząd Miasta Włocławek obecnie realizuje projekt unijny pn. „Poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego we Włocławku”. Dzięki tym działaniom uczniowie naszej szkoły mają stworzone warunki do poznawania nowoczesnych technologii. W najbliższym czasie planowane doposażenie ponad dwudziestu pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny.
W ostatnim czasie szkoła pozyskała z Ministerstwa Edukacji i Nauki pakiet tabletów wyposażonych w Internet oraz cztery monitory interaktywne, pomoce dydaktyczne służące do prowadzenia zajęć z automatyki oraz doposażenie gabinetu pedagoga specjalnego na kwotę przekraczającą 100 tys. zł.
"Twórcza szkoła to taka szkoła, w której w sposób celowy i systemowy (nie od święta i nie raz do roku) budzi się, wspiera i rozwija zdolności myślenia i działania twórczego. To taka szkoła, w której twórczy nauczyciele nauczają w twórczy sposób."
K.J. Szmit
My nie boimy się kolejnych wyzwań, a Ty?