Profil na Facebooku - Bieżące informacje na temat łazika.
Uczniowie włocławskiego Elektryka, kształcący się w zawodzie technik teleinformatyk skonstruowali Łazik Marsjański. Było to możliwe dzięki pozyskaniu grantu od Fundacji ANWIL dla Włocławka w ramach konkursu „Uczę się z ANWIL” projekt pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Miasta Włocławek. Szkołę wspomogła również firma Detal-Met z Włocławka.
Skonstruowany robot jest oparty o własną koncepcję, która zrodziła się w wyobraźni uczniów i ich opiekuna p. Jarosława Dąbrowskiego. Obecnie trwają testy techniczne robota. Łazik wykorzystuje alternatywne zasilanie układu i doładowywanie akumulatorów za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Projekt będzie rozwijany. W planach jest także transmisja obrazu oraz dźwięku. Wg. koncepcji projektu platforma robotyczna stanowić będzie lądowisko dla quadrocoptera powstałego w innym projekcie. Praca ma charakter innowacyjny, a doświadczenie zebrane podczas konstruowania i programowania Łazika Marsjańskiego, wykorzystane będzie zarówno na lekcjach teleinformatyki, jak i w realizacji przyszłych projektów.
Reportaż przygotowany przez TVP3 Bydgoszcz.
Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku zakupił rower, za pomocą którego można wytwarzać energię elektryczną. Koło enegoroweru wprowadzone w ruch połączone jest z prądnicą wytwarzającą napięcie elektryczne. Dodatkowo rower połączony jest z odbiornikami prądu w postaci różnego typu źródeł światła. Obsługujący uczniowie rower mogą szybko zauważyć, które odbiorniki prądu ile potrzebują energii do ich rozświetlenia.
Panel doświadczalny składa się z żarówek: LED, energooszczędnych, i tradycyjnych oraz miernika wytworzonej mocy elektrycznej. W szkole planowany jest cykl zajęć uświadamiający uczniów: „W jaki sposób można na co dzień oszczędzać energię?”.
Zakup energoroweru możliwy był dzięki grantowi pozyskanemu od Fundacji Anwil dla Włocławka w ramach konkursu „Uczę się z ANWIL” pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole”.
W niedalekiej przyszłości z pomocy dydaktycznych pozyskanych z udziału szkoły w różnych projektach w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku planuje się stworzyć specjalistyczną pracownię odnawialnych źródeł energii (OZE).
Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku realizuje w wspólnie z Fundacją ANWIL dla Włocławka w ramach konkursu grantowego „Uczę się z ANWIL” projekt pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole”.
Jednym z zadań w realizowanym projekcie jest zaprojektowanie i wykonanie mobilnego robota, który dodatkowo spełniał będzie wymogi regulaminu konkursu European Rover Challenge.
Uczniowie Włocławskiego Elektryka wraz z opiekunem p. Jarosławem Dąbrowskim planują zrealizować własne koncepcje napędu robota oraz sterowania nim, w planach jest także transmisja obrazu i dźwięku oraz wykorzystanie alternatywnego zasilania układu i doładowywania akumulatorów za pomocą ogniw fotowoltaicznych.
W realizacji koncepcji projektu zakłada się, że platforma robo tyczna będzie stanowiła również lądowisko dla quadrocoptera realizowanego w ramach innego projektu.
Poniżej prezentowane sa elementy, które będą służyły do montażu robota.
Szkoła jest otwarta na szeroką współpracę. Wszyscy, którzy chcą w jakikolwiek sposób wspomóc zamierzenia projektu proszeni się o kontakt pod adresem zsel@zsel.edu.pl Podczas realizacji projektu gwarantujemy wiele ciekawych problemów do rozwiązania w przyjaznej atmosferze grona zapaleńców.
Wierzymy, że pozyskana wiedza przez naszych w czasie realizacji takich projektów zaprocentuje w przyszłości w trakcie studiów na kierunkach politechnicznych lub w przyszłej pracy i realizacji własnych pomysłów na biznes.
Niebawem rozpocznie się realizacja kolejnych punktów projektu na który pozyskano fundusze od Fundacji ANWIL dla Włocławka.Fundacja ANWIL dla Włocławka ogłosiła wyniki konkursu grantowego „Uczę się z ANWIL”.
Projekt Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole” uzyskał aprobatę kapituły Fundacji ANWIL dla Włocławka, co oznacza, że szkoła otrzyma dofinasowanie na realizację zajęć dotyczących zagadnień energii odnawialnej.
Realizacja projektu „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole” będzie miała na celu podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, dotyczących energii odnawialnej. Zagadnienia projektowe zostaną wplecione w tok lekcyjny zajęć edukacyjnych.
W czasie realizacji programu przewidziano m. in. wycieczki tematyczne, wykonanie modelu turbiny wodnej wraz z pomiarami wielkości wytwarzanej energii elektrycznej za pomocą siły ludzkich mięśni, a także przeprowadzenie wielu doświadczeń.
Finalnym produktem projektu będzie zaprojektowanie i zbudowanie mobilnej platformy robotycznej z możliwością zdalnego sterownia oraz autonomicznego trybu wykonania zadań, służących jako pomoc naukowa w realizacji programów nauczania takich zajęć jak informatyka, programowanie mikroprocesorów, elektronika, elektrotechnika itp.
Koordynatorami projektu są nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych p. Agnieszka Dyszczyńska i p. Jarosław Dąbrowski.
Fundacja ANWIL dla Włocławka ogłosiła wyniki programu stypendialnego „Uczymy się z ANWIL”, którego głównym celem jest wspieranie uzdolnionych uczniów. Jednym ze stypendystów został Dariusz Dziwulski - uczeń klasy I Tb – kształcący się w zawodzie technik elektronik. Stypendium przyznano za dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe oraz działalność społeczną.
W czasie wolnym od zajęć lekcyjnych Darek uprawia sport, jakim jest karate tradycyjne. Trenuje już od 10 lat pod okiem senseia Jarosława Bicza, a od 8 lat także senseia Krzysztofa Neugebauera (trenera kadry narodowej seniorów).
Jego największymi sukcesami są:
Dzięki swym osiągnięciom Darek zakwalifikował się do kadry narodowej i w barwach Polski zdobył wice-mistrzostwo Europy w konkurencji kata indywidualne kadetów na XXXII Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym 17 - 18 X 2015 Wilno (Litwa).
Obecnie jako posiadacz 2 DAN - a (drugi czarny pas) Darek Dziwulski szykuje się do nowego sezonu, a w nim startu w XXVIII Mistrzostwach Polski w Karate Tradycyjnym, które odbędą się w dniach 16 - 18 czerwca 2017 roku w Zamościu.
Copyright ©. All Rights Reserved.